ژانر

تاریخی

معرفی کوتاه

مطالب و فیلم‌های ژانر تاریخی

قلمرو بهشت

قلمرو بهشت

قلمرو بهشت (به انگلیسی: Kingdom of Heaven) فیلمی حماسی اثر ریدلی اسکات محصول ۲۰۰۵ است. فیلم داستانی تاریخی برگرفته از حوادث تاریخی دوران جنگ‌های صلیبی و زندگی بالین ابلین است.

فیلم اگر چه به وقایعی می‌پردازد که پیش آمده‌اند و از شخصیت‌هایی استفاده کرده که وجود داشته‌اند اما از دقت برخوردار نیست. این اثر از معدود فیلم‌های ساخته شده در مورد جنگ‌های صلیبی است که دیدی یک‌سویه ندارد و هر دو سوی جنگ را انسان نشان می‌دهد.

داستان فیلم حول زمان سقوط اورشلیم و فتح آن به دست صلاح الدین ایوبی پادشاه و مؤسس سلسلهٔ ایوبیان است که در آن زمان هنوز سردار سپاه بود. او بزرگ‌ترین قهرمان پیروز جنگ‌های صلیبی است که در نهایت توانست فاطمیان را از مصر براند و خود در آن جا حاکم شود.

در جبههٔ غرب خبری نیست

در جبههٔ غرب خبری نیست

در جبهه غرب خبری نیست فیلم حماسی ضد جنگ آلمانی محصول ۲۰۲۲ است، که بر اساس رمانی به همین نام اثر اریش ماریا رمارک از سال ۱۹۲۹ ساخته شده‌است. کارگردانی این فیلم به عهده ادوارد برگر بوده و در آن بازیگرانی همچون دانیل برول، آلبرشت شوخ، سباستین هولک، فلیکس کامرر، آرون هیلمر، ادین حسنوویچ و دیوید اشتریسو ایفای نقش کرده‌اند.
داستان فیلم در طول جنگ جهانی اول اتفاق می‌افتد و زندگی یک سرباز جوان آلمانی ایدئالیست به نام «پائول بویمر» را روایت می‌کند؛ بویمر پس از ثبت نام در ارتش آلمان با دوستانش، خود را در معرض واقعیت‌های جنگ می‌بیند و امیدهای اولیه او برای تبدیل‌شدن به یک قهرمان، در تلاش برای زنده‌ماندن از جنگ از بین می‌رود. این فیلم یک خط داستانی موازی را اضافه کرده‌است که در کتاب یافت نمی‌شود، که به دنبال مذاکرات آتش‌بس ۱۱ نوامبر برای پایان‌دادن به روند جنگ است.

لورنس عربستان

لورنس عربستان

یک مرد غیر معتدل به نام «توماس ادوارد لورنس» که با عنوان‌های مختلفی لقب گرفته است، از قهرمان گرفته تا شارلاتان و سادیسمی، خود را جای یک سرباز گمنام می‌زند و برای جستجوی افتخار به سمت بیابان های عربستان می‌رود. داستان با نشان دادن مرگ لورنس در ۴۷ سالگی به علت تصادف با موتور سیکلت در لندن شروع می‌شود و سپس به زمان قبل بر می‌گردد و ماجراجویی‌های او را نشان می‌دهد: سال ۱۹۱۶ که یک افسر جوان باهوش در کایرو بود و مأموریتی برای تحقیق در شورش عرب ها علیه ترک‌ها در جنگ جهانی اول به او داده شد. او در بیابان‌های عربستان ارتشی غیر نظامی از عرب‌ها تشکیل داد و برای مدت دو سال با کارهایی نظیر حمله‌های بیابانی، تصادف‌های قطار و حملهٔ شترها، ترک‌ها را به ستوه آورد. در نهایت، او ارتش خود را به سمت شمال هدایت می‌کند و به یک ژنرال انگلیسی برای نابودی امپراتوری عثمانی کمک می‌کند.

طبیب

طبیب

پزشک یا حکیم[۲] (به آلمانی: Der Medicus) (به انگلیسی: The Physician) فیلمی ماجراجویی تاریخی محصول کشور آلمان است که بر اساس رمانی به همین نام اثر نوآ گوردون نویسندهٔ آمریکایی ساخته شده‌است. کتاب در سال ۱۹۸۶ منتشر شد اما در آمریکا استقبال گرمی از آن نشد ولی بیش از ۲۱ میلیون نسخه از آن در سراسر دنیا به فروش رسید. فیلم پزشک به کارگردانی فیلیپ اشتولتسل و نویسندگی جان برگر بر اساس این رمان ساخته شده‌است و بن کینگزلی به ایفای نقش ابن سینا در آن ظاهر می‌شود.
در غرب دوران قرون وسطا پزشکی و علوم تجربی روبه زوال فراموشی بود؛ جامعه آن روز اروپا غرق در فلاکت خرافات توسط کلیسا به سر می‌برد. در همان زمان در ایران دانش و هنر در هر زمینه ای در حال شکوفایی بود و دانشجوهای بسیاری برای کسب علم دانش به مشرق زمین سفر می‌کردند. داستان دربارهٔ فردی اهل انگلستان است به نام راب کول که می‌خواهد برای رسیدن به رویایش و آموختن علم طب به شاگردی فرزانه‌ای بزرگ ابن سینا به اصفهان سفر کند…